Výrobcovia / značky
Hľadať v produktoch:

Benevit MACA extrakt 100 g

Benevit MACA extrakt 100 g

Výrobca: Benevit
Dostupnosť: vypredané
 
 
Balenie:100 g
 
16,40 €

Popis Benevit MACA extrakt 100 g

Odporúčané použitie

Jeden krát denne rozpustiť jednu kávovú lyžičku v 2 dl vody alebo ovocnej šťavy a vypiť.

 

Indikácie, zdravotné problémy

Maca je vynikajúcim zdrojom prírodných živín. Synergický účinok aminokyselín, vitamínov a minerálnych látok v ich prirodzenom stave môže zvyšovať ich vstrebanie a následne aj využitie v našom organizme. V Peru sa Maca konzumuje ako potravina, ale využíva sa tradične aj na liečenie. Pripravuje sa rôznymi spôsobmi, pečie sa, varí ale jedáva sa aj surová. V alternatívnej medicíne sa Maca sa používa hlavne v rekonvalescencii, na zvyšovanie plodnosti, na posilnenie imunity, v menopauze, pri klimakterických ťažkostiach, na harmonizovanie, vyrovnávanie hormonálneho systému. Maca sa používa aj ako tzv. adaptogén, čo znamená, že pomáha organizmu bojovať proti stresu, podobne ako v Ázii ženšen. V roku 1961 Dr. Gloria Chacon de Popovici dokázala aj klinicky schopnosť Maca zvyšovať plodnosť u zvierat. Mnoho ďalších štúdií na zvieratách tiež dokazuje jej pozitívny účinok na fertilitu. V roku 2000 až 2001 na peruánskej univerzite Cayetano Heredia, pod vedením Dr. Gustavo Gonzalesa bola vykonaná štúdia na preverenie tvrdení o účinkoch Maca. Došli k nasledujúcim záverom:

  • Pozitívne pôsobí na duševné rozpoloženie,
  • znižuje pocity úzkosti a strachu,
  • znižuje stres,
  • zlepšuje odolnosť voči stresu,
  • zvyšuje hladinu nadobličkových androgénov (steroidných hormónov),
  • zvyšuje sexuálnu túžbu,
  • zvyšuje počet a pohyblivosť spermií.

 

Maca bola posvätná rastlina Inkov, ktorú používali hlavne ako afrodiziakum a na zvýšenie sily. Nutričná hodnota sušeného koreňa Maca je vysoká. V alternatívnej medicíne sa Maca používa hlavne v rekonvalescencii, na zvyšovanie plodnosti, na posilnenie imunity, v menopauze, pri klimakterických ťažkostiach, na harmonizovanie, vyrovnávanie hormonálneho systému. Maca sa používa aj ako tzv. adaptogén, čo znamená, že pomáha organizmu bojovať proti stresu, podobne ako v Ázii ženšen, práve preto nazývajú túto rastlinu tiež "Peruánsky ženšen" alebo "Andský ženšen".

 

História

Maca (Lepidium meyenii alebo peruvianum) je rastlina, ktorá rastie v Andách, v Peru. Archeologické nálezy ukázali, že bola kultivovaná už asi pred 2000 rokmi. Bola dobre známa medzi Indiánmi, pôvodnými obyvateľmi Južnej Ameriky. Maca bola považovaná za posvätnú rastlinu, ktorú Inkovia používali hlavne ako afrodiziakum a na zvýšenie sily. Krátko po dobytí týchto oblastí, španielskí kolonisti zistili, že sa ich dobytok v horských podmienkach rozmnožuje veľmi slabo. Indiáni im odporučili kŕmiť zvieratá hľuzami rastliny Maca. Výsledky boli také dobré, že existujú aj záznamy spred vyše 200 rokov o dodávkach Maca na tieto účely. Prvý krát bola táto rastlina opísaná nemeckým botanikom Wilhelmom G. Walpersom v roku 1843.

 

Čo obsahuje?

Nutričná hodnota sušeného koreňa Maca je vysoká. Obsahuje približne 60-75% uhlohydrátov, 10-14% bielkovín, 3,5% vláknin a 2,2% tukov.

 

Priemerná výživná hodnota v 10g sušeného koreňa Maca
Energetická hodnota 136,1 kJ/ 32,5 kcal
Bielkoviny 1 – 1,4 g
Sacharidy 6 – 7,5 g
Tuky 0,22 g
Vláknina 0,35 g

 

Bielkoviny obsahuje vo forme polypeptidov a aminokyselín, z toho vo významných množstvách arginín, serín, histidín, aspartovú kyselinu, glutámovú kyselinu, glycín, valín, fenylalanín, tyrozín a treonín.

 

Priemerný obsah aminokyselín v 10g sušeného koreňa Maca
Alanín 63,1 mg
Arginín 99,4 mg
Kyselina aspartová 91,7 mg
Kyselina glutámová 156,5 mg
Glycín 68,3 mg
Histidín 41,9 mg
HO-Prolín 26,0 mg
Izoleucín 47,4 mg
Leucín 91,0 mg
Lyzín 54,5 mg
Metionín 28,0 mg
Fenylalanín 55,3 mg
Prolín 0,5 mg
Sarkozín 0,7 mg
Serín 50,4 mg
Treonín 33,1 mg
Tryptofán 4,9 mg
Tyrozín 30,6 mg
Valín 79,3 mg

 

Tiež obsahuje vápnik, draslík, železo a iné minerálne látky, vitamíny (B1, B2, B12, C, E), mastné kyseliny (nasýtená: palmitová a nenasýtené: oleová a linolenová).

 

Priemerný obsah minerálnych látok a vitamínov v 10g sušeného koreňa Maca
Minerály per 10 g
Vápnik 25 mg
Meď 0,6 mg
Železo 1,5 mg
Jód 52 mcg
Mangán 80 mcg
Draslík 205 mg
Sodík 1,9 mg
Zinok 380 mcg
Vitamíny per 10g
B2 39 mcg
B6 114 mcg
C 28,6 mg
Niacin 565 mcg

 

Maca obsahuje aj steroly (napr. sitosterol), taníny, saponíny a alkaloidy (macaridín, lepidilín, lepidilín B). Zaujímavý je obsah aromatických izotiocyanátov. Sú to zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú hlavne v hlúbových zeleninách (brokolica, kapusta, karfiol atď.). Medzi zlúčeniny z tejto chemickej skupiny patrí napríklad aj látka s afrodiziakálnymi účinkami, ale tiež látky so zdokumentovanými protirakovinovými účinkami.

 

 

Na čo si treba dať pozor

Na trhu existuje viacero prípravkov Maca. Vo väčšine prípravkov nájdeme sušený a zomletý koreň. Maca - Zelený život je vodno-etanolový extrakt 10:1. To znamená, že sa v ňom nachádza celý profil účinných látok vďaka vhodnému vyluhovadlu, ktorým je špecifická zmes vody a liehu. Extrakčný pomer 10:1 znamená, že z 10 kg sušeného koreňa Maca sa získava 1kg suchého extraktu. Jedná sa teda o vysoký koncentrát výživných látok, ktorý je približe 10-krát koncentrovanejší ako komerčne dostupné prípravky, ktoré obsahujú sušený, rozdrvený koreň!

Balenie: 100 g
Zatvoriť

K produktu neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentárKontaktné informácie:  Dodanie tovaru 
Kumitech s.r.o.
Vitama.sk
Čingov 860
951 31, Močenok


Telefón: 0948 046 697
E-mail: info@vitama.sk
Vitama.sk

Copyright 2012 - 2018 © Vitama.sk