Správny pitný režim je dôležitý pre zachovanie zdravia, vitality a dobrej pohody každého človeka. Dvojnásobne to však platí pri zvýšenej fyzickej námahe, kedy sa telo potí a dochádza nielen k strate vody, ale i dôležitých minerálov.
Najmä pri intenzívnych športových výkonoch sa to môže premietnuť do zníženej výkonnosti, prípadne i vzniku svalových kŕčov. Pre zaujímavosť, strata tekutín zodpovedajúca 4% telesnej hmotnosti znižuje výkon až o 40%!
Týmto nepríjemným stavom je možné predchádzať voľbou vhodných nápojov, ktoré boli vyvinuté špeciálne pre športovcov. Reč je o iontových nápojoch, ktoré zvyšujú odolnosť organizmu voči stresu a únave a umožňujú tak dosiahnuť maximálny športový výkon. Tieto účinky majú iontové nápoje vďaka obsahu sodíka, ktorý pomáha udržiavať tekutiny v tele a obsahu draslíka, ktorý sa podieľa na udržiavaní tekutinovej rovnováhy, správnej činnosti svalov a nervovej sústavy.
Iontové nápoje sú k dispozícii v tekutej forme pre okamžitú spotrebu, alebo aj vo forme tekutého koncentrátu alebo v prášku, pre neskoršiu prípravu. Rozlišujeme tri druhy iontových nápojov, z ktorých každý je určený pre iný druh športového výkonu.
Hypotonické nápoje
Odporúčajú sa pri športoch, pri ktorých sa človek výrazne potí, ako je beh alebo cyklistika. Sú upravené tak, aby sa rýchlo sa vstrebávali a zabezpečili tak čo najrýchlejšie doplnenie tekutín. Hodia sa aj pri fyzickej aktivite v horúcom počasí.
Izotonické nápoje
Sú určené pre športovcov, ktorí podávajú vysoké výkony, ale iba kratší čas – okolo polhodiny. ide napríklad o športy ako je tenis alebo sqash. Obsahujú väčšie množstvo iónov sodíka, draslíka a vápnika, ktoré sú dôležité pre svalové vypätie.
Hypertonické nápoje
Obsahujú najvyššiu koncentráciu vitamínov, minerálov a cukrov a pijú sa hneď po špotovom výkone. Užívať ich možno len pod dohľadom odborného zdravotného poradcu, pretože vo veľkom množstve totiž môžu spôsobiť ťažkosti.
Pri konzumácii ióntových nápojov si treba uvedomiť, že nejde o žiadnu malinovku.
Sú určené pre špeciálnu príležitosť a ich nadmerné užívanie môže spôsobovať preťaženie obličiek a bolesti žalúdka.
Energetické nápoje
Rovnako ako voda a minerály, je pre pre športovcov dôležité aj priebežné dopĺňanie energie. Na tento účel slúžia energetické nápoje obsahujúce cukor a obvykle aj kofeín. Pred športovým výkonom sú veľmi vhodné nápoje s 3 – 4% podielom cukru, ktoré umožňujú rýchlejšie vstrebávanie tekutín ako čistá voda, a slúžia sa intenzívnejšiu hydratáciu. Takisto aj kofeín má dvojaký účel – okrem povzbudzujúcich účinkov je jeho výhodou schopnosť podporovať využívanie tukov ako zdroja energie. Počas dlhšie trvajúceho športového výkonu je vhodné siahnuť po nápoji so 4 až 11% podielom cukru. Sladšie nápoje by organizmus zbytočne zaťažili, preto sú vhodné na rýchle doplnenie zásob svalového a pečeňového glykogénu až po ukončení fyzickej záťaže.