Či ste športovec, ktorý sa potrebuje udržať v perfektnej forme alebo len človek, ktorý neodolá dobrému jedlu, zhadzovanie nadbytočných kíl dá zabrať každému. Ak už nepomáha poctivé dodržiavanie diéty ani pravidelné cvičenie, pomôcť si môžete výživovými doplnkami – spaľovačmi tukov.
Pojem spaľovač tukov zahŕňa množstvo rôznych produktov, z ktorých každý pôsobí na organizmus trochu inak. Aby ste si vedeli vybrať ten najvhodnejší prípravok pre vás, mali by ste poznať základné skupiny spaľovačov tukov, ktoré sa od seba líšia nie len zložením, ale najmä spôsobom fungovania:
Termogénne spaľovače tuku
K najviac využívaným spaľovačom tukov patria termogénne spaľovače tukov, ktoré spôsobujú zrýchlenie metabolizmu, a tým aj zvýšenie vydaja energie, a to dokonca aj v čase odpočinku. Prípravky vyvolávajú v organizme internú termogenézu za účelom rýchleho spaľovania tuku a jeho premeny na využiteľnú energiu. Medzi účinné termogénne látky patrí L-karnitín, synefrín, HCA, taurín, kofeín, MCT alebo chróm.
Voľné stimulanty spaľovania tukov
Výborným pomocníkom pre ľudí, ktorí sa chcú pri zhadzovaní tuku vyhnúť kofeínu a iným stimulantom, ktoré im spôsobujú nepríjemné vedľajšie účinky, sú voľné stimulanty spaľovania tukov. Tieto produkty obsahujú najmä esenciálne mastné kyseliny (EFA), ktoré účinne spaľujú tuky a zároveň majú povzbudzujúce účinky. Významná je najmä esenciálna kyselina CLA, ktorá podporuje spaľovanie tuku za súčasného zachovania svalovej hmoty.
Blokátory sacharidov
Čoraz väčšiu popularitu získavajú blokátory sacharidov. Ide o špeciálne produkty, ktoré napomáhajú spaľovaniu nadbytočných tukov a zároveň podporujú činnosť enzýmov zodpovedných za trávenie sacharidov. Vďaka tomu si môžete dovoliť konzumovať väčšie množstva uhľohydrátov a na vašej hmotnosti sa to neodzrkadlí.
Blokátory tukov
Najznámejší produkt zo skupiny blokátorov tukov je chitosan, ktorý sa vyrába z kostier morských krabov a homárov. Ide o unikátnu vlákninu, ktorá veľmi účinne viaže tuky prijaté v potrave. Tie potom nie je možné stráviť a vylúčia sa z tela von. Pár tabliet pred „tučným“ jedlom vám pomôže mať váš tuk pod kontrolou.
Regulátory štítnej žľazy
Regulátory štítnej žľazy sú prípravky, ktoré napodobňujú činnosť hormónov štítnej žľazy a pozitívne ovplyvňujú jej činnosť. Ide o produkty obsahujúce guggulsterón a forskolín. Guggulsteróny aktivujú enzýmy, ktoré štiepia tuky a výrazne zvyšujú hladinu hormónu štítnej žľazy (T3). Taktiež znižujú hladinu cholesterolu.
Produkty potláčajúce chuť do jedla
Potlačenie chuti do jedla je veľkým pomocníkom pri úspešnom absolvovaní redukčných diét. Prípravky na potlačenie chuti do jedla fungujú tak, že riadia činnosť hypotalamu, ktorý je zodpovedný za pocit hladu. Ten je po ich požití obmedzený alebo odstránený.
Rada na záver:
Myslite na to, že pri regulácii hmotnosti je vždy najdôležitejšia správna vyvážená výživa a dostatok pohybu. Spaľovače tukov nie sú zázračné a skutočne slúžia len ako podporný prostriedok. Navyše, po istom čase sa telo stáva voči nim odolné a potom už nie sú natoľko účinné. Ak sa to stane, rozhodne nezvyšujte dávku, skôr naopak. Dajte si od užívania spaľovačov aspoň na 1-2 týždne pauzu a občas ich striedajte podľa ich hlavnej zložky.