Vitamíny a minerály pre tehotné ženy

Tehotenstvo je výnimočným obdobím v živote ženy, a práve tak by aj budúce mamičky mali pristupovať k svojmu telu a jeho zmeneným potrebám.

Počas gravidity je potrebné dbať najmä na dostatočný prísun vitamínov a minerálov, ktoré sú potrebné pre správny vývoj plodu, ako aj pre fyzické a psychické zdravie samotnej mamičky. Odborníci upozorňujú predovšetkým na štyri vitamíny a minerály – kyselinu listovú, železo, vápnik a vitamín D, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri vývoji plodu, a pritom ich množstvo v potrave nemusí byť dostačujúce. Veľmi dôležitý je aj dostatočný prísun vitamínu C, ktorý posilňuje imunitu budúcej mamičky a chráni ju tak pred ochorením. Vitamíny skupiny B, sú zasa nevyhnutné pre rast materského tkaniva a prispievajú k zníženiu únavy a tým k celkovej psychickej pohode ženy.

Okrem týchto základných vitamínov a minerálov telo budúcej mamičky potrebuje aj viac  jódu, fosforu, magnézia, vitamín E alebo zinok.

Dôraz na zvýšenú potrebu vitamínov a minerálov v tehotenstve nie je žiadnou novinkou. Mnohé ženy to vedia, takže aj užívanie výživových doplnkov v období tehotenstva je veľmi populárne. Na mieste  je však opatrnosť, pretože predávkovanie niektorými vitamínmi môže byť pre budúce mamičky a ich bábätko nebezpečné. Pozor si treba dať predovšetkým na vitamín A (Retinol), ktorý vo veľkých dávkach môže spôsobovať vývojové chyby plodu, a to najmä v prvom trimestri. Nedostatok vitamínu A sa zvykne objaviť až v treťom trimestri tehotenstva a až vtedy sa treba na jeho doplnenie zamerať.

Tehotné ženy by určite nemali užívať obyčajné multivitamíny, ale len doplnky výživy špeciálne určené pre tehotné. Na trhu je široká ponuka takýchto prípravkov. Niektoré z vitamínov sa odporúča užívať ešte pred počatím, iné sú rozdelené podľa trimestrov a ďalšie sú zasa určené pre mamičky, ktoré majú nejaké zdravotné problémy. Skôr než po niektorom z nich siahnete, mali by ste vedieť, ktoré vitamíny sú pre vás tie správne. O tom by ste sa mali poradiť so svojím lekárom alebo lekárnikom.